Bol som nedávno kitovať na mori a stretol som jednu holku. Má svoju vlastnú biznis, event-agentúru. Povedala mi veľmi zaujímavú vec o svojej vášni, ako to funguje a prečo by si mal byť entuziastický vo svojom biznise. Niekoľko rokov skúšala rôzne biznisy, mala dokonca aj malú kaviareň, ale nič nejak poriadne nefungovalo. Potom predávala nejaké veci cez Instagram, kupovala ich z Číny a podobne. Až narazila na organizovanie eventov a zistila, že toto chce robiť celý život, alebo aspoň veľmi dlhú dobu.

Na začiatku to tiež nejak nešlo, ale hovorila si, že má v tom vášeň, entuziazmus a vlastne ten výsledok neboli peniaze, ale organizovanie eventov a koncertov. Robila pre modelingové agentúry, nejaké malé akcie a potom prišla jedna veľká zákazka, potom druhá, tretia a už sa to rozbehlo finančne veľmi dobre. Ide o to, že ten entuziazmus nebol o peniazoch, ale o práci, ktorú chcela robiť – organizovať eventy.

Musíš robiť najprv pre vášeň, až potom pre peniaze

Ak robíš biznis iba pre peniaze, dávaš do toho energiu a čas a prvých pár týždňov až mesiacov nevidíš žiadny finančný výsledok (čo je úplne bežné), to ťa veľmi frustruje. Berie ti to energiu a je to celé dosť deprimujúce. Potom teda veľmi rýchlo skončíš.

Ľudia sa ma pýtajú, píšu mi emaily, že v čom majú podnikať. Tá odpoved je veľmi jednoduchá: pozri sa na to, aká je tvoja vášeň, čo chceš robiť, v čom máš entuziazmus, na čo myslíš 90% času.

Pretože ked budeš robiť niečo len pre peniaze, respektíve niečo, čo ťa nebaví, nie je to tvoja vášeň, tak potom automaticky nevydržíš. A ked prídu zlé časy, nebude prichádzať profit, tak potom to robiť ani nebudeš.

Opačný prípad je môj Forex trading, čo som robil 4 roky len a len pre peniaze a tiež ma to frustrovalo. Ale hovoril som si, že sú to dobré peniaze, tak som to robil ďalej. Ale toto nie je cesta, ktorú by som ti odporúčal, čo by si mal robiť. Sústreďuj sa na to, aby to bola tvoja vášeň.

Za pár týždňov vyjde moja kniha o New Rich lifestyle. Ako by si sa mal v prvom rade koncentrovať na entuziazmus, prežiť pekné veci, naučiť sa jazyk, cestovať a samozrejme všetko s pasívnym príjmom.

S pozdravom, Milan Marko