Značku Ferrari asi nemusím nikomu predstavovať. Pre mnohých autá tejto značky sú a navždy zostanú nedosiahnuteľný sen. A pre ďalších, pre praktických ľudí ako ja, je to úplná zbytočnosť. Ale Ferrari nie je len o autách. Pod touto značkou môžeš kúpiť celú kolekciu oblečenia, rôzne doplnky, ako aj kancelárske potreby a veľa iného. A tieto veci sú už dostupné pre širokú verejnosť. Preto dnes Ferrari-shops nájdeš prakticky vo všetkých veľkomestách na svete.

Jeden z takýchto obchodov sa nachádza aj na najnavštevovanejšom moto-okruhu v Nemeckom Nürnburgringu. Keďže tento obchod nie je priamo v meste a dá sa tam dostať iba autom, potom aj ich predaje vyzerali podobne nelichotivo. Tak sa Ferrari rozhodla spraviť AStrA-analýzu, s cieľom zvýšiť predajnosť, spokojnosť zákazníkov a aké produkty a ako ich ponúkať, aby zatraktívnili svoj predajný stánok.

Analýza zamestnancov a analýza zákazníkov

Krásne na tejto analýze je, že sa spravila nie len analýza zákazníkov a potenciálnych zákazníkov, ale aj samotných zamestnancov a vedenia tejto predajne.

Výsledky ukázali, ako rozdielne myslelo vedenie od zamestnancov. Čo ale by ešte nemusel byť až taký problém, keďže zamestnanci musia robiť to, čo prikáže vedenie. Skutočný problém bol ten, že ako vedenie, tak i zamestnanci mali rozdielne myslenie od toho, čo skutočne chceli zákazníci.

Výsledky analýzy Ferrari-Shopu

Nepôjdem do hĺbky celej analýzy, je to firemné tajomstvo Ferrari, a tak isto niektoré body ani nie sú pre bežných ľudí dôležité. Opíšem len tie najväčšie rozdiely, ktoré nám ukázala AStrA-analýza. A tak isto budem popisovať rozdiel zamestnancov a zákazníkov.

Čo sa optimalizácie týka, tak ako prvé šokovalo, že zamestnanci si mysleli, že problém ich nízkych predajov je vzdialenosť od najbližšieho veľkomesta (Kolín) a parkovanie. Nebola to pravda a zákazníkom to vôbec nevadilo. Ďalej si zamestnanci mysleli, že dôležité pre zákazníkov budú ceny a reklamácie. No pre cieľovú skupinu, ktorá nakupuje v Lidl a Kauflande to bude asi selling-point, ale pre zákazníkov Ferrari ceny a nejaké reklamácie nehrajú žiadnu rolu. Tu sa predsa kupuje značka a reklamovať nikto nič nebude – za také ceny sa predáva samozrejme aj primeraná kvalita.

Ďalej si zamestnanci mysleli, že pre zákazníkov otváracie hodiny nehrajú žiadnu rolu. Čo ale bol veľmi dôležitý selling-point. Zákazníci Ferrari chcú komfort a nechcú rozmýšľať, kedy je otvorené. Chcú nakupovať tak, že keď prídu, bude otvorené a hotovo.

Ale na čo zamestnanci a tak isto ani vedenie vôbec nemyslelo boli špeciálne akcie obchodu: Ako autogramiáda, koncerty a rôzne balíkové (aj darčekové) predaje. Toto sa ukázalo ako veľmi dôležité pre zákazníkov a reálne sa po týchto zmenách zvýšil obrat Ferrari-shopu.

Facit: Ferrari-shop – AStrA-analýza

V tejto analýze je krásne vidieť niekoľko aspektov. Ako prvé, že aj obrovské koncerny s miliardovými obratmi potrebujú presne vedieť, ako myslia ich zamestnanci a zákazníci. Za ďalšie tu bol práve ten rozdiel v myslení vedenie-zamestnanci-zákazníci.

Predsa nemôžem ponúkať niečo, čo pre zákazníka vôbec nie je dôležité a naopak, musím vedieť, čo rozhodne o kúpe môjho produktu.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho s priateľmi. Ak máš akúkoľvek otázku, napíš ju dolu do komentárov.

S pozdravom, Milan