Ako veľký fanúšik futbalu som vždy túžil robiť niečo vo futbale. Žiaľ, nikdy som nebol hráč, nemám ani kontakty a ani známosti v tejto oblasti, tak moje šance dostať sa nejako k futbalu boli iba po vlastnej osy – cez peniaze a môj čas.

Hlavná myšlienka bola, založiť vlastný malý amatérsky klub a tam mať hlavné slovo z pozície trénera a manažéra. Síce som vyskúšal aj pozíciu trénera, rýchlo som zistil, ako je to časovo náročné a tiež to stojí nemalé úsilie. Tak som to vzal cez pozíciu manažéra.

Spravil som si niekoľko malých prieskumov a vyšlo mi, že najlepšie sa dá zarobiť na malých deťoch. Teda na rodičoch, ktorí chcú, aby ich chlapček hral futbal. Systém mal byť asi taký, že detská akadémia mala zarábať dostatok peňazí, aby udržal klub a náklady na ostatné mužstvá, hlavne na A-čko. Samozrejme, že tie náklady neboli horibilné, lebo všetci budú amatéri.

Najväčší náklad je tam bezpochyby prenájom ihriska na tréningy a zápasy. A toto mali potiahnuť rodičia z futbalovej akadémie.

English Football Academy v Bratislave

Myšlienka to bola geniálna: spravil som si kurzy v Londýne (Level 1, Level 2 (adekvátne UEFA C) a Goal Keeper Level1) a ešte aj v Bratislave UEFA C licenciu (kvôli poisteniu detí je táto licencia potrebná). Malo sa trénovať podľa anglickej metodiky, ako sa trénuje v akadémiách na ostrovoch. Plus by boli všetky tréningy po anglicky. Perfektná vec, už to bolo treba len treba predať.

Ako prvú English Football Academy som otvoril v Bratislave. Prvý a zatiaľ posledný tréning som zorganizoval v Bratislavskej Rači začiatkom leta 2015. Všetkým sa to veľmi páčilo, ale s platením bol problém. Našiel som tak 7-8 platiacich rodičov – poväčšine zahraniční, ktorí pracovne žijú v Bratislave a ich deti chodia do anglických škôl. Ostatní rodičia neboli ochotní platiť 40,- € za 8 tréningov každý mesiac.

Finančný plán bol jednoduchý:

Náklady:
Prenájom plochy – na jeden tréning 15-20 € (podľa miesta)
Tréner – jeden tréner na 10 detí – 10 € za tréning. Očakával som tak 40 detí na tréning, takže 4 tréneri, to je 40€.
Spolu max 60€

Príjem:
40 detí (4 skupiny po 10 deti, podľa veku) to je 5 € na dieťa za tréning. Spolu príjem 200 €.
Netto profit iba z tréningov by bol teda 140 €. Ak bol 8 krát do mesiaca, tak by to bolo 1120 €. Samozrejme, že by tam boli aj náklady na kúpu inventára lôpt, atď. A na konci naše krásne dane. Ale aspoň tých 800-1000€ z jedného futbalového poľa by mohlo byť. Cieľ bol zorganizovať aspoň 3 takéto bázy v Bratislave. Potenciálny profit by mal byť okolo 3000 €.

Paušálne sa dá povedať, že 12 detí by mi zaplatilo chod samotného tréningu, čo je veľmi veľa. Tá marža bola veľmi malá.

Marketing: Ten by sa robil cielene. To znamená, že by sa zaplatilo niekoľko dievčat, študentiek, ktoré by behali po školách – hlavne anglických – a po obchodných centrách a oslovovali rodičov, rozdávali pred školami letáky a lepili po dohode s riaditeľmi škôl plagáty v týchto školách. Na to by sa na začiatku spotreboval celý profit. Skrátka cieľ by bol, aby všetci rodičia v Bratislave poznali English Football Academy.

Neskôr by sa najal part time manažér, ktorý by mal pevný plat – okolo 500€. Bol by to nejaký fanúšik študent, ktorý by to robil s vášňou, stále behal a vybavoval a hlavne naháňal rodičov, aby platili včas a neposielali deti na tréning, ak ešte nemajú zaplatený mesiac. (aj s takými múdrymi rodičmmi som sa neraz stretol).

Ale tých 40 platiacich detí bol problém nájsť. Také niečo som v Bratislave aj očakával, mal to byť len testovacia akcia. Hoci by som pokračoval, ak by to vyzeralo sľubne. Takže som šiel podľa plánu a na konci leta zbalil veci a všetko preniesol do Moskvy.

English Football Academy Moscow

Pol roka som robil marketing a rešerše s mojím partnerom, kde a ako by to v Moskve fungovalo. Moskva má okolo 20 miliónov obyvateľov, takže miesto bolo veľmi dôležité. V Apríli 2016 sa začali prvé tréningy. Prenajali si tréningové plochy v športovom centre na Lužnikách. Všetko sa nám ale posunulo, lebo v tom čase bol v Moskve ešte sneh a veľmi zlé počasie.

Finančný plán bol oveľa lepší ako v Bratislave, pretože na zaplatenie samotného chodu tréningu nám stačilo 5 platiacich detí, čo sa našlo už na druhý tréning.

Náklady: Umelé ihrisko na Lužnikách – 2500 Rub (všetko sa prepočíta kurzom 1:70, takže 36€). Na začiatku som trénoval sám a jedným trénerom za 1000 Rub (14€) za tréning. Spolu: 3500 Rub (50€).

Príjem: Deti platili 5900 Rub za mesiac (84€), čo je asi 10,5€ za tréning. Takže na pokrytie tréningu stačilo 5 platiacich detí. Ja som si sebe prémiu nepočítal. Ak by sa išlo podľa prognózy: 40 detí a 4 tréneri, tak by bol finančný plán nasledovný:

Náklady:
4 Tréneri – 4000 Rub (57€)
Ihrisko – 2500 Rub (36€).
Spolu 6500 Rub (93€).

Príjem z 40 detí na tréning: 29 500 Rub (421 €).
Netto Profit: 23 000 Rub (328 €).

Samozrejme, že tie náklady by boli oveľa vyššie cez zimu, kde by sa muselo ísť do haly, ktorá stojí raz toľko. Takže profit na tréning by bol odhadom asi 150-200€. To by som už ale na marketing nemohol investovať nič, to už by tá akadémia musela bežať bez investície do marketingu.

Marketing: Bol maximálne cielený a oslovili sme všetky základné školy v okolí Lužnikov a všetky anglické základné školy v Moskve. Dokonca som bol osobne v 3 jazykových školách pre dospelých a oslovil tam cez plagáty a letáky, rodičov, ktorí majú malých futbalových fanúšikov.

Všetko fungovalo super a rodičia volali, písali a chodili na tréningy. Za pár týždňov už ich bolo 14 a stále bol záujem. Hlavne keď som všetky tréningy viedol po anglicky. To sa páčilo hlavne rodičom.

NOTE: Mimochodom, asi ti neuniklo, koľko rodičov bolo ochotných platiť za mesiac 84€. A to som bol ešte na Moskvu relatívne lacný. Niektoré akadémie tam berú po 10-15000 Rub (214€) za mesiac a majú tam po 50 detí. Z toho vidieť, že v Moskve je stredná trieda veľmi silná, a nie je to tak, ako sa nám snažia naše prozápadné médiá nahovoriť, že v Moskve sú len bohatí, ktorí sa vozia na Maybachoch a Ferrari a potom len chudobní. Nie, nie je to pravda. A niečo podobné, som videl aj v Petrohrade a Krasnojarsku. Stredná vrstva je v Rusku veľmi silná, kúpyschopná a hlavne kúpychtivá. 84€ za mesiac by som ani od Nemcov nedostal a v Anglicku tiež by s tým bol problém, na Slovensku (kde sa máme v porovnaní s Ruskom tak „dobre“) by som nenašiel asi nikoho. V jednej Anglickej akadémie v Londýne, kde som mal pár tréningov, platili rodičia 5 libier za tréning, takže to bol ekvivalent k Bratislavskému modelu.

Na konci Mája, teda po dvoch mesiacoch som akadémiu zatvoril a deti presunul do futbalovej akadémie môjho partnera.

Koniec English Football Academy Moscow

Problémov sa ukázalo niekoľko. Ako prvé bolo, že mi skončili víza a musel som nechtiac opustiť Moskvu. Nestihol som nájsť manažéra, ktorý by to všetko ťahal za mňa a môj partner mal už rozbehnutú inú akadémiu. Moje deti teda skončili u neho.

Ďalej bol problém v čase tréningov. Rodičia chceli mať tréningy len cez víkend. Cez týždeň nikto nemal čas a nikto nechcel trčať po práci v zápchach. A ja som chcel mať víkendy voľné.

A do toho mi prišli dve veľmi zaujímavé možnosti ľahkého zárobku:
1.) Ozval sa mi jeden veľmi zazobaný investor a chcel, aby som s ním obchodoval nejaký čas na Forexe. Tak sme spolu drtili asi 5 týždňov. To, čo som s ním zarobil za deň popíjaním caffe a čumenia na graf, by som v mojej akadémie nezarobil za 3 mesiace makačky, organizácie a stresov. Sme ľudia a je logické, že smerujeme tam, kde to ide ľahko. Aj keď to bola nuda na zomretie a s deťmi by bola určite zábava.

2.) Ďalšia možnosť zárobku mi sadla ako päsť na oko. Zatiaľ čo rodičia žiadali odo mňa nejaký detský láger v Anglicku, alebo aspoň v západnej Európe, tak na môj SummerCamp do Kyjeva a Odesy sa prihlásilo veľa Nemcov a Švajčiarov, ktorí chceli zažiť pravé, nefalšované párty-leto. To som jednoducho nemohol odmietnuť: more, leto, párty, zábava so super chlapíkmi a biznismenmi a ešte k tomu dostať veľmi dobre zaplatené. To je raj na zemi pre každého. A k tomu ešte, keď moji klienti po prehýrenej noci spali, ja som neďaleko Odesy chodil kitovať (kitesurfing – surfovanie na doske s padákom).

Samozrejme, že mi je ľúto všetkých Moskovských detí, ktoré sa tešili na tréningy English Football Academy. Hlavne rodičia chceli, aby sa ich chlapci učili po Anglicky. Ale nielenže som nemal inú možnosť, ale aj som chcel, aby to takto skončilo. Z Moskvy do Kyjeva ma vytlačili neplatné ruské víza, väčší zárobok obchodovaním online, plus zábava pri mory, párty a kitesurfovanie cez leto 2016.

Facit: Futbalová Akadémia – English Football Academy

English Football Academy je perfektný projekt, ale nie je to biznis. Resp. nie biznis s číslami, na aké som zvyknutý. Ak by som našiel vášnivcov, ktorí by to chceli potiahnuť v Bratislave, tak sa mi môžu ozvať. Na začiatok by som aj investoval do chodu, ale v každom prípade by sa mala aspoň uživiť sama a mala by byť na nule.

Čo sa Moskvy týka, tak tam som to robil čisto pre biznis, aby sa neskôr zaplatil chod môjho futbalového klubu. Chyba bola určite v tom, že som nenašiel toho správneho manažéra. Potom do toho prišli aj moje, ešte nie dobré jazykové znalosti – stále neviem písať a čítať azbuku. No a na konci veľmi ľahké ponuky zárobkov v oblastiach, v ktorých som pôsobil už roky, dobre ich poznám a ktoré sa mi páčili.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho s priateľmi. Ak máš nejaké otázky, napíš ich dolu do komentárov.

S pozdravom, Milan Marko