V roku 2011 odvysielala TV JOJ a česká TV Prima reláciu Šéfka. Mala to byť kópia amerického televízneho formátu The Apprentice. Je to akýsi druh pracovného pohovoru, v ktorom víťaz získa 5-ciferný kontrakt na post manažéra. Kým v americkej verzii ponúkal job Donald Trump a v anglickej verzii Sir Alan Sugar, v Slovensko-Českej verzii bol tým „biznismágom“ Nora Mojsejová.

Ako veľký fanúšik anglickej verzie, ktorú som pravidelne pozeral, keď som žil v Londýne, som s nadšením čakal na prvú časť v našom rodnom jazyku. Žiaľ, musím čestne priznať, že málo vecí ma v živote tak sklamalo a frustrovalo, ako to dokázala TV JOJ. To sa nedá ani slovami vyjadriť (hoci v slovníku pani Mojsejovej by sa na to tie správne slová určite našli), čo spravili slovensko-českí producenti s tak krásnym projektom, akým je The Apprentice.

The Apprentice USA/UK – Biznis chutí lepšie ako sex

Popíšem presne ako vyzerá Britská verzia, ktorú som odsledoval aj cez YouTube kompletne a ktorá sa od americkej, kde si vyberal vhodného kandidáta Donald Trump, skoro vôbec nelíši. V prvej sérii, ktorá odvysielala už v roku 2005 bolo 14 kandidátov, potom ich bolo 16. Hoci sa táto reality show nazýva The Apprentice (učeň), s učením to nemá nič spoločné. Z niekoľko tisíc kandidátov z celej Británie sa vyberie 14 , resp. 16 najlepších a z nich si potom Sir Alan Suger vyberie jedného, ktorý už musí byť pripravený na biznis.

Celá séria má 13 týždňov. Kandidáti sú rozdelení na dva tými. Každý týždeň zadá Alan Suger nejakú biznis-úlohu a poskytne im k tomu aj potrebné zdroje – či už finančné, nejaký budget, alebo ľudské, napr. grafické štúdio, miestnosti, reštaurácie, vozidlá, podľa toho o čom je daná úloha.

Súťažiné tými nemajú bezpodmienečne len za úlohu spraviť ten najlepší profit, je tam aj niekoľko častí o tom, ako spraviť a navrhnúť nejaký zaujímavý dizajn. Na konci každej časti sa sčítajú peniaze, alebo sa podľa daných kritérií určil víťazný tím. Z porazeného teamu dostane jeden člen padáka, ktorý sa vo finálnej debate (alebo skôr hádke) nevedel dostatočne obhájiť.

Ak vieš trochu po anglicky, tak ti odporúčam pozrieť si pár častí. Či už briskú verziu s Alanom Sugerom, alebo americkú s Donaldom Trumpom. Už po sledovaní jednej jedinej časti ti bude jasné, že je to absolútny výber tých najlepších z najlepších. Všetci majú neotrasiteľnú, brutálne dobrú biznis-históriu. Sú to žraloci, ktorí každý, trochu slabší charakter, roztrhajú v zuboch a idú ďalej, akoby sa nič nestalo.

Doslova biznis-zabijaci, pre ktorých je zarábanie peňazí a organizovanie biznisu vášeň, droga a zároveň zábava. Veľa z nich ani nepoznajú privátny život a sebavedome prehlasujú, že zarábanie peňazí je lepšie ako sex. Túto hlášku som tam niekoľko-krát počul. Workoholik je pre nich asi slabé slovo.

Perfektné na tejto relácii je, že sa dá na tom skutočne naučiť, ako sa spraví biznis prakticky z ničoho a zarobia sa reálne peniaze. Je krásne pozorovať, ako každá úloha začína meetingom, kde vybraný projekt manažér každého z teamov má pred sebou iba čistý papier a pero. A za pár dní už majú na stole reálny produkt, ktorý aj reálne predávajú.

Ak teda každý týždeň jeden z porazeného tímu vypadne, a táto reality show trvá iba 13 týždňov, tak je zrejmé, že v jednom týždni ich vypadne viacej. A to je 12. týždeň, kedy nie je zadaná žiadna úloha, ale zvyšných 5 kandidátov podstúpi zdrvujúce interview u 5 veľmi úspešných biznismenov (každý kandidát je u každého biznismena hodinu), ktorý týchto kandidátov rozloží na drobné. Nikto z kandidátov nič neskryje, všetky fakty a čísla sa pedantne preveria u daných firiem, kde pred tým pracovali. Každé, čo i len malé klamstvo, alebo prifarbenie faktov je odhalené. Je niekedy až psychicky náročné pozerať na týchto posledných 5 kandidátov, ktorí už aj tak predstavujú biznis-špičku v Británií, ako sa topia vo vlastnom pote.

Ešte krátka zmienka o dvoch pomocníkoch Alana Sugera, ktorí každí z nich pozorne pozoruje celý čas jeden z teamov a na konci podáva report. Je veľmi krásne vidieť, ako Sir Alan Suger (tak isto aj Donald Trum v USA-verzii), hoci je veľký businessmág, veľmi pozorne počúva rady, odporúčania a skúsenosti svojich dvoch pomocníkov.

Šéfka – návrh na večnú prvú cenu: Najlepšie dogabaná reality show

Už len pri začatí písania týchto riadkov ma rozbolela hlava. To, čo predviedli slovensko-českí producenti, to sa len tak nevidí. Pokazili všetko, čo sa pokaziť dalo a spravili všetko zle, čo sa dalo spraviť zle. Očividne nepochopili, o čom je tá reality show a hlavne pre koho je. Je to pre inteligentných biznismenov a nie pre divákov Farmy a podobných, žiaľ na Slovensku-úspešných projektov.

Už len obsadenie ako zadávateľa práce a hlavného „sudcu“ bolo maximálne nevhodné. Pani Nora Mojsejová sa ako biznismenka do tohto projektu vôbec nehodí. Nemá žiadnu biznis-históriu, nemá na to správanie a ani veľkú korporáciu, kde by mohol jej manažér dostať 100.000,- € ročný plat. Veď tie jej dva butiky (v tom čase to bolo jej „biznis-impérium“, neviem ako je na tom teraz), kde mal akože dostať víťaz ten vysnívaný job, sa dali zmanažovať pár šikovnými predavačkami. Na to nepotrebuješ extra manažéra a ešte mu zaplatiť 100.000,-€.

Ďalší problém bol výber jej dvoch pomocníkov, ktorí dohliadali na oba tými. Aj keď som mal pocit, že boli na tom o niečo lepšie ako sama pani Mojsejová, tiež svojou odbornosťou neoslnili. Až na Jara Slávika, ktorý v jednej časti zastupoval a dá sa s istotou povedať, že v tejto časti bol správny človek na správnom mieste.

Čo bolo ale maximálne zarážajúce, že tam tí pomocníci boli úplne k ničomu. Bolo absolútne jedno, čo za celý deň odpozorovali, pani Mojsejová ich vôbec nepočúvala a ich názory nebrala pri rozhodovaní do úvahy. Mohli tam byť aj dve vrecia zemiakov, výsledok by bol rovnaký.

Tretí problém boli samotní kandidáti. Našiel som medzi nimi maximálne troch, ktorí boli sústredení na biznis a mali reálne ambície. Ostatní, to bola jedna veľká katastrofa. A problémy, ktoré tam riešili: jeden onanoval, druhý ho prichytil, jednej sliepke sa tam protivila nízka úroveň hotela, ďalšie dve sliepky sa hádali, ktorá čo na ktorú povedala.

Ešte hodinu po skončení relácie som bol bez slov a môj rozum sa totálne zastavil. Zachránilo ma iba to, že som v tom čase žil v Rige (pozeral som to online) a vysielalo sa to v piatok večer. Okamžite po skončení tohto prepadáku som prepadol najbližší nočný klub, kvalitne sa rozbil a zbalil nejakú krásnu blondínku. Inak by som mal určite  depresie celý týždeň a je otázne, či by som sa z toho vôbec dostal.

Divné boli aj úlohy pre kandidátov: skákať v Čuňove na lane, očistiť okná na budove TV JOJ, alebo niečo visiace zobrať z reštaurácie UFO nad Dunajom. Celý čas rozmýšľam, čo to má spoločné s biznisom, aký sa tam spraví biznis plán, kde sú zákazníci a aký tam bude profit? Nechápal som absolútne nič a často som sa pýtal a pozeral do programu Jojky, či pozerám správnu reláciu.

Už som si začal myslieť, že len ja vidím tú úbohosť. Ale keď TV Prima presúvala čas vysielania na neskoršie hodiny, až to skončilo na nedeľu po polnoci, upokojil som, že nie som sám na svete. Predsa len Česi opäť raz ukázali, že majú oveľa vyspelejšie podnikateľské myslenie a keď TV Prima videla padajúcu sledovanosť, okamžite začali konať.

Sledovanosť na západe, či už v UK, alebo v USA, ide do veľkých čísiel a percentuálne by to tak malo byť aj u nás.

Facit: Nora Mojsejová vs Donald Trump – Šéfka vs The Apprentice

Zo slovensko-českej verzie som sa nenaučil absolútne nič. A ani neodporúčam pozerať ani jednu jedinú časť – ak samozrejme nie si fanúšikom Farmy a podobných „TOP-projektov“ na Slovensku.

Za to v UK, USA verzii každá tvár, ktorá sa objaví v tejto reality show, je to TOP of the TOP of the TOP, čo sa biznisu týka. Dá sa z toho len naučiť a tiež priznám, že mi to veľa dalo a zmenilo moje myslenie v biznise.

Nech už si o Donaldovi Trumpovi každý myslí, čo chce (od politiky sa dištancujem, voliť nechodím), ja sa na neho pozerám z pohľadu biznismena. Ako biznismen je perfektný. Tak isto aj Sir Alan Sugar. On bol svojho času dokonca poradcom Britskej kráľovnej. Sú to muži na svojich miestach, čo sa tejto reality show týka.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho s priateľmi. Ak máš akúkoľvek otázku, napíš ju dolu do komentárov.

S pozdravom, Milan