Informácie majú obrovskú hodnotu. Je logické, že za každou radou a tipom sa skrýva práca, veľa skúseností, investícií, skúšania, tetovania, cestovania, stretávania sa s ľuďmi, atď.

Povedal by som jeden príbeh, ktorý je taká anekdota v Nemecku. Jedna pani domáca mala problém s práčkou. Zavolala teda opravára práčiek. On prišiel vymenil jeden šrób a vypýta si 100,50 €. Tá pani samozrejme celá nahnevaná začne namietať, že čo to má byť, ako môže vymenenie jedného šróbu stáť 100,50 €. On jej na to odpovie: ,,Nie, nie, milá pani. Ten šrób stál iba 50 centov. Ale tých 20 rokov skúseností stálo 100 €.”

Za každou radou experta sa skrýva obrovské množstvo skúseností

Každá táto rada experta, to nie je len rada, ale za tým sa skrýva obrovské množstvo skúseností, investícii – časové, finančné a samozrejme energia. Takže keď mi niekto napíše email a pýta sa ma na nejaký tip alebo radu, už len z princípu nemôžem odpovedať. Sú ľudia, ktorí sú moji lojálni zákazníci, platia za moje rady a tipy. Či sú to nehnuteľnosti v Moskve, alebo je to vytvorenie pasívneho príjmu cez biznis, cez trading. Ked mi teda nejakí ľudia za niečo platia peniaze, nemôžem to niekomu inéme dávať zadarmo.

Pre status experta potrebuješ 10 000 hodín

A teraz sa dostávame k tvojej expertíze. Na vytvorenie statusa experta, to nie je len to, že budeš v nejakej oblasti dobrý, alebo možno až najlepší. Ide o to, že to musí byť oblasť, v ktorej sú ľudia ochotní platiť peniaze. Hovorí sa, že na expertízu potrebuješ zhruba 10 000 hodín, čo je asi 5 rokov fulltime, 8 hodín denne. No ani zdaleka to nemusí byť niečo, za čo ti budú druhí platiť. Ak ľudia zaplatiť za tvoje rady, tak oni vlastne šetria čas, financie a energiu. Ja tiež s radosťou platím mojich maklérov v Moskve, ktorí behajú po Moskve a hľadajú, kde sú najlepšie byty, kde sa dajú veľmi výhodne kúpiť, ktoré sa potom dobre prenajmú. Veľmi mi to šetrí čas. Ja by som tiež teraz mohol ísť do Moskvy a tam pobehovať, ale nerobím to, pretože mám na to expertov a je to lepšie ked im zaplatím, oni to robia. A robia to veľmi dobre, sú v tom experti, robia to 20-30 rokov a ja robím niečo, čo zarába peniaze mne.

Ked ponúkaš jednu veľmi špecifickú vec, v čom si expert, môžeš si dať cenu akú chceš. Preto ti odporúčam, aby si išiel cestou experta a najlepšie v oblasti, v ktorej ľudia veľmi radi za expertízu platia – financie, nehnuteľnosti.

S pozdravom, Milan Marko