Všetci máme komfortnú zónu. Je to teplé a príjemní miesto, ktoré ťa víta otvorenými rukami. V práci je to tvoja malá kancelária, obrazovka tvojho laptopu, alebo smartphonu. Po práci pohodička domova, tvoji kamoši a miesta, ktoré veľmi dôverne poznáš.
Tvoja komfortná zóna by mala byť o niečo zložitejšia a mala by obsahovať nie len cestovanie a spoznávanie nových miest, ale aj nové podnikateľské aktivity, alebo nové projekty v tvojom biznise.
Zóna komfortu, zóna učenia a zóna teroru
Existujú tri psychologické statusy, tri tzv. zóny:
Zóna komfortu – Miesto, stav, alebo mentálna situácia, kedy si v pohode a cítiš sa isto. Sem patria ľudia, ktorí majú radi pohodičku, „isté“ pracovné miesto, chodia na tie isté miesta na dovolenky, robia už roky to isté a ty vidíš, že sa ani o krok vo svojom živote neposunuli.
Zóna učenia – Zóna, ktorá ťa stimuluje improvizovať a produkovať. Sem patria ľudia, ktorí majú radi adrenalín, cestujú na neznáme miesta, stále skúšajú niečo nové a začínajú nové podnikateľské projekty. Ľudia zo zóny komfortu im hovoria, že sú blázni, alebo crazy. A keďže väčšina ľudí je práveže zo zóny komfortu, tak máš pocit, ako by im tak hovorili všetci.
Zóna teroru – Tiež sa nazýva zóna paniky, strachu a silného stresu, kedy už nie si v polohe niečo produkovať a je to dokonca zdraviu škodlivé. Sú to aj situácie, keď sa dostaneš pod silný tlak, alebo pod silne emocionálnu situáciu. Tam sa dostávame z času na čas všetci, tomu sa v živote nevyhneš.
Osobne milujem pozorovať ľudí, keď sú v zóne teroru (alebo teror situácii), pretože vtedy zbadáš skutočný charakter človeka. Ako expert na vzťahy môžem povedať, že v emocionálnej situácii najlepšie spoznáš svoju milovanú polovičku. Ale späť k biznisu.
Najkrajší príklad medzi jednotlivými zónami som zažíval každý druhý víkend, keď som organizoval life semináre zvádzania. Chalani, ktorí boli podnikatelia, alebo veľa cestovali, mali aj oveľa zväčša zónu učenia a nemali problém ísť osloviť aj tie najkrajšie baby. Chalani, ktorí boli zväčša zamestnaní, alebo robili monotónny job, tí sa báli ísť do akcie a len hľadali výhovorky. A potom tam bola posledná skupina, totálni tragédi, ktorí keď sa len pozreli na krásnu ženu, tak by radšej prebehli mínovým poľom, akoby ju mali ísť osloviť. Bola to pre nich absolútna zóna teroru. Neraz som videl, ako chlapík onemel, keď oslovil krásnu babu.
Iba zóna učenia ti zaručí úspech
Každý úspešný človek, či už v biznise, alebo v športe ti potvrdí, že svoj úspech dosiahol iba tak, že išiel na absolútnu hranicu medzi zónou učenia a zónou teroru.
Biznismeni skúšali každých pár mesiacov, alebo rokov nové a nové projekty. Samozrejme, že všade bol risk – či už finančný, alebo emocionálny. Nikto predsa nemá rád prehru, alebo zlyhanie. Ale brali to tak, že sa vždy pri tom niečo nové naučili, niečo skúsili.
A takto presne sa stali aj úspešnými. Z tých veľa pokusov sa vždy niekoľko projektov vydarilo a zarobili milióny. A to všetko len a len vďaka tomu, že vyšli zo zóny komfortu a išli do zóny učenia. Zdvihli zadok a začali makať.
Kedy klameme samých seba o zónach komfortu a zónach učenia
Veľa ľudí tvrdí, že keď sa vzdelávajú, sú v zóne učenia a klamú tak sami sebe. V skutočnosti sú v tvrdej zóne komfortu. To nie je zóna učenia ani náhodou. Čítanie kníh, alebo aj nejaké interaktívne vzdelávanie ešte nikomu ani cent nepriniesol. Ty musíš ísť do akcie, naberať reálne skúsenosti. Samozrejme, že potrebuješ nejaký základ. Ale skutočné výsledky prídu len a len z akcie. Zóna učenia, nie je to isté, ako zóna vzdelávania.
Zažil som aj situácie, keď človek išiel do akcie, vyzeralo to na zónu učenia, ale stále to bola zóna komfortu.
Tento chlapík bol u mňa viackrát na kurzoch zvádzania. Je to beznádejný prípad a aj som mu to tvrdo povedal. Už má 49 rokov, celý život bol bez priateľky a má neprekonateľný strach z oslovenia cudzích žien. Game Over. A aj keď sa nejaká pekná baba ukáže (navštívil ma v Moskve a predstavil som ho mojej fešnej kamoške, ktorá mala evidentný záujem), tak nevedel ako sa má správať a zo strachu, že niečo pokazí, už sa jej viac neozval. Skrátka ženy sú pre neho len a len zóna teroru.
Pred pár mesiacmi mi vravel, že bol na seminári, kde prekonávali rôzne druhy strachu a išli až na hranicu zóny učenia a teroru. Vraj sa štverali na nejakú skalu a potom ju mali zliezť. No to je síce super, že išiel na hranicu zóny učenia a teroru. Ale v akej oblasti? V lezení po skalách. Ale so ženami? Tam sa mu tie limity ani o milimeter neposunuli.
Facit: Záruka úspechu – Vystúp zo zóny komfortu a vstúp do zóny učenia
Experti a úspešní ľudia tvrdia, že ty by si mal byť neustále v zóne učenia. V každom jednom okamihu, by si mal skúšať niečo nové, prekonávať nové a nové výzvy.
Zóna komfortu je veľmi nebezpečná a čím si starší, tým sa ťažšie posúvajú hranice medzi jednotlivými zónami a tým je aj ťažšie nájsť energiu a motiváciu vstúpiť do zóny učenia v nejakom novom obore.
Spýtaj sa sám seba: Kde je tvoja zóna učenia v podnikaní, alebo investovaní? Napíš mi ju dolu do komentárov.
Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho s priateľmi. Ak máš akúkoľvek otázku, napíš ju dolu do komentárov.
S pozdravom, Milan Marko
Výborný a stručný článok. Máte pravdu, že mnohokrát si nahovárame, že sa nachádzame v zóne učenia sa, a pri tom máme strach vykonať akciu a zariskovať.